Případové studie

Cíl kapitoly

Cílem je ukázat na případových studiích různorodé přístupy k využití kombinované přepravy. Může sloužit jako inspirace pro vlastní obchodní aktivity.

Principy kombinované přepravy z pohledu příjemce

Tuzemská společnost zabývající se distribucí potravin zvažuje využití kombinované přepravy pro přepravu těstovin z výrobního závodu v Itálii (Brescia) do skladu v České republice (Kolín).

Princip kontinentální kombinované přepravy:

Zboží musí být u odesílatele v Brescii naložené do přepravních jednotek kombinované přepravy (jako jsou například kontejnery, výměnné nástavby nebo intermodální návěsy) a po silnici dopraveno do vhodného překladiště kombinované přepravy (v tomto případě pravděpodobně do Verony), kde bude tato přepravní jednotka přeložena na vlak a odeslána v síti intermodálních vlaků do ČR (v tomto případě do Lovosic).

Doporučený postup:

Odesílatel zboží v Itálii by se měl obrátit na některého místního silničního dopravce nebo speditéra, který umí systémy kombinované přepravy v praxi využívat (tj. především disponuje přepravními jednotkami kombinované přepravy). Ten zajistí přistavení prázdné přepravení jednotky k nakládce zbožím v Brescii a zajistí také podání zásilky k přepravě po železnici z terminálu kombinované přepravy ve Veroně do terminálu v Lovosicích. Tento speditér si u operátora kombinované přepravy vyžádá cenovou nabídku na přepravu po železnici, případně včetně následného odvozu po silnici z terminálu v Lovosicích až do Kolína.

Tento speditér české distribuční společnosti nebo případně odesílateli zboží v Itálii poté také vystaví fakturu za všechny úseky přepravy silnice - železnice - silnice.

Role operátora kombinované přepravy:

Operátor provozuje intermodální vlaky a servis je určen pro silniční dopravce a speditéry, kteří jednak disponují příslušnými přepravními jednotkami kombinované přepravy a kteří zároveň také obstarávají přepravy těchto jednotek na prvním silničním úseku přepravy z místa jejich naložení zbožím do vhodného terminálu kombinované přepravy (např. Verona), jakož i na silničním úseku z cílového terminálu vlaku (Lovosice) do místa vykládky zboží (Kolín).

Přeprava intermodálních návěsů

Přepravy intermodálních návěsů na trase z Přerova do Hannoveru a zpět:

Případová studie popisuje efektivní způsob organizování pravidelných přeprav paletizovaného zboží z Moravy do Německa. Silniční dopravce nakládá výrobky uložené na paletách přímo z výroby do intermodálních návěsů a přepravuje je do distribučního skladu ve středním Německu. Také v opačném směru přepravuje paletizované zboží od jiného výrobce v importu do České republiky.

Průběh přepravy v čase:

Den A: nakládka ložených palet u výrobce do tří intermodálních návěsů, z nichž první dva návěsy dopraví do blízkého terminálu v Přerově, kde jsou oba návěsy naloženy do kapsových vozů a odeslány nočním nákladním expresem ČD Cargo, a.s. do Lovosic.

Den B: Přeprava třetího návěsu k příjemci zboží v Německu přímo po silnici.

V Lovosicích je mezitím železniční vůz se dvěma návěsy v ranních hodinách připojen k nákladnímu expresu na intermodální vlakové lince Lovosice – Hannover Lehrte – Rotterdam. Oba návěsy jsou ještě týž den navečer v Hannoveru složeny z kapsového vozu, a to během krátkého pobytu vlaku v nácestném terminálu Megahub Lehrte, kde čekají na vyzvednutí silničním dopravcem, zatímco vlak pokračuje dále ve své jízdě do Rotterdamu.

Den C: vykládka palet z třetího návěsu, který do Německa přijel po silnici, do distribučního skladu u příjemce zboží. Po vyložení palet se zbožím následuje přejezd silniční soupravy do místa nakládky návěsu importním zbožím určeným pro příjemce v ČR a předání návěsu do terminálu v Lehrte za účelem jeho odeslání vlakem do Lovosic.

Řidič se silničním tahačem poté postupně v terminálu vyzvedává oba návěsy, které tam přijely vlakem už předchozí den navečer a zajistí vykládky palet z obou návěsů u příjemce, jakož i jejich naložení zbožím pro importní směr do ČR. Jeden návěs přitom vrací do terminálu k jeho přepravě do ČR vlakem a s druhým se vrací do ČR k příjemci zboží po silnici.

Den D: dva návěsy jsou v terminálu Megahub Lehrte po ránu naloženy do kapsového vozu na vlak z Rotterdamu, kterým se přepraví do Lovosic. V Lovosicích se kapsový vůz ve večerních hodinách odpojí ze soupravy vlaku a přivěsí na noční nákladní expres ČD Cargo, a.s. do Přerova.

Řidič zajistí vykládku palet z návěsu přepravovaného po silnici u příjemce zboží.

Den E: Dva návěsy přepravované nočním nákladním expresem z Lovosic jsou dopoledne přistaveny do terminálu v Přerově a složeny z kapsového vozu. Řidič oba návěsy postupně vyzvedává, aby je po silnici přepravil k příjemci importního zboží, kde palety se zbožím nechá složit.

Přínosy pro silničního dopravce: vysoká produktivita práce řidiče a tahače, který díky využití intermodální přepravy uskuteční v průběhu týdne celkem tři přepravy exportních zásilek a tři přepravy zásilek v importním směru, a to na dlouhých přepravních ramenech o délce cca 900 km, tj. celkem 6x900 km= 5.400 km.

Přínosy pro výrobce, exportéry, dodavatele a importéry zboží: významné snížení rizik v souvislosti s ESG reportingem v rámci financování udržitelných investic v logistice.

Přeprava cisternových kontejnerů

Předmětem této případové studie je ukázka spolupráce dvou spedic zúčastněných na společném projektu. Jedná se o pravidelné přepravy nebezpečného zboží v cisternových kontejnerech ze Švédska do chemického závodu v severních Čechách. Prázdné cisternové kontejnery jsou odesílány z terminálu v Lovosicích po železnici do terminálu v Göteborgu a po jejich naplnění nebezpečným zbožím odesílány zpět do Lovosic.

Prázdné kontejnerové cisterny jsou deponovány v terminálu v Lovosicích. Na základě dispozice spediční společnosti jsou prázdné cisternové kontejnery naloženy na železniční vozy a odeslány ranním vlakem na intermodální lince Lovosice – Hannover Lehrte – Rotterdam do Lehrte, kde jsou během jeho krátkého pobytu z vlaku večer složeny, aby byly ráno naloženy na jiný intermodální vlak mířící do terminálu Hamburg Billwerder. Z Hamburku pak pokračují pravidelným vlakem do terminálu Kiel Schwedenkai KV. V terminálu Kiel Schwedenkai KV jsou cisternové kontejnery překládány přímo na trajekty Stenaline mířící do terminálu Mainabbe v Göteborgu. Kontejnery odeslané z Lovosic například v úterý jsou připraveny k odběru v Göteborgu a k následnému naložení zbožím v pátek dopoledne.

Cisternové kontejnery vyzvedává ve švédském terminálu Mainabbe místní partner, který zajišťuje jejich naplnění nebezpečným zbožím a ložený kontejner podá k přepravě po železnici v terminálu Mainabbe v Göteborgu zpátky do Lovosic. Kontejnery jsou večer naloženy na trajekt odjíždějící z Göteborgu do Kielu každý den a přeprava do Lovosic je realizována po stejné trase a přes stejné terminály jako cesta z Lovosic. Doba přepravy trvá 3,5 nebo 5,5 dne, a to v závislosti na konkrétním dnu v týdnu, ve kterém byla odeslána zásilka z výchozího terminálu.

Za organizační zajištění celé této přepravní cesty je zodpovědný operátor kombinované přepravy, v daném případě Kombiverkehr Frankfurt. Spediční společnost zajišťuje na tyto přepravy příslušnou přepravní jednotku – v tomto případě cisternový kontejner – ale může to být i výměnná nástavba nebo intermodální (tj. jeřábem manipulovatelný) návěs. Spediční společnost si u operátora objednává jednou objednávkou celou trasu včetně přepravy trajektem a včetně všech překládek na přepravní trase.

Přeprava cisternových kontejnerů II

Předmětem této případové studie je přeprava surovin, jako je latex, mezi závody automobilového průmyslu v Evropě, včetně dálkových obchodních tras, napříč kontinentem. Doba přepravy se pohybuje mezi 24 hodinami a 12 dny. Mnoho přepravovaných výrobků vyžaduje ohřev. Náklady na vytápění cisternových kontejnerů jsou značné. Využívá se několika provozovatelů cisteren pro tisíce zásilek ročně.

Zásilky jsou z 90 % intermodální, obvykle se přepravují pomocí vodní a železniční přepravy, malá část (10 %) po silnici, a to na začátku a na konci dodavatelského řetězce.

Při přepravách se řešily tyto problémy:

  • Docházelo k pravidelnému placení pokut za zpoždění vykládky cisteren.
  • Vznikaly občasné problémy s kontaminací produktu v důsledku nesprávného čištění cisternových kontejnerů, čímž vznikaly náklady na likvidaci nebo opětovnou výrobu produktu.

Pro zlepšení těchto přeprav byl navržen následující postup:

  • Nahradit jednosměrné přepravy flotilou vyhrazených cisternových kontejnerů.
  • Nainstalovat na všechny cisternové kontejnery telemetrické systémy pro sledování a monitorování kontejnerů.

Telemetrické systémy slouží ke sledování:

  1. Lokality: Získávání pravidelných a konzistentních informací o umístění cisternových kontejnerů, které umožní lepší plánování dodávek zákazníkům z automobilového průmyslu.
  2. Teploty produktu: Zákazník je nyní schopen sledovat teplotu přepravovaného produktu, aby mohl určit, zda je zapotřebí parní ohřev. Rozhodnutí může učinit rychle a na základě přesných údajů.
  3. Stav plný/prázdný: Klient je prostřednictvím telemetrické platformy upozorněn na naplnění zásobníku (hladina produktu překročí 80 % objemu nádrže) a při vyprázdnění nádrže (hladina produktu klesne pod 20 % objemu nádrže).

Výsledky a přínosy

  • Snížení celkových nákladů dodavatelského řetězce o 40 %.
  • Platby jsou rychlejší. Dodavatelské faktury jsou rychle zkontrolovány a schváleny k platbě.
  • Výrazné přínosy v oblasti kontroly nákladů.
  • Průměrná doba ohřevu jedné nádrže se snížila ze 14 na 6 hodin.
  • Nižší náklady na čištění, protože cisternové kontejnery mohly být vyhrazeny pro určitý produkt.
  • Přístup k telemetrickému softwaru pro poskytovatele logistických služeb třetích stran.
  • Přístup k platformě má také oddělení účetních závazků klienta, které ji může využít při ověřování faktur.
  • Lepší kontrola nad poskytovateli logistických služeb třetích stran.
  • Lepší rozhodování v případě výskytu neplánovaných událostí - stávky v přístavech, zpoždění na železnici a problémy s dálniční dopravou.
  • Výrazně se snížily náklady na vozový park a skladování, protože vozový park je nyní lépe řízen.

Zdroj: eurotainer.com

Dodávky vysoce koncentrovaného peroxidu vodíku

Jedná se o nákladově efektivní dodávky vysoce koncentrovaného oxidačního činidla z výrobního závodu v Německu. V průběhu přepravy se klade maximální důraz na bezpečnost, a to z několika důvodů:

  1. Oxidační činidlo je extrémně citlivé na kontaminaci. Jeho oxidující vlastnosti mohou být příčinou přehřátí a následné exploze.
  2. Hrozí riziko samovznícení
  3. Potřeba zajistit vykládku také v místech, kde nemá příjemce k dispozici čerpadlo.

Dopravce spolupracoval s výrobcem na přípravě vyhovující přepravní technologie vyrobené ze speciální nerezové oceli. Všechny vnitřní části byly chemicky pasivovány s cílem omezit reaktivitu povrchu. Vozidla byla vyčleněna pouze pro přepravu peroxidu vodíku. Tyto dopravní prostředky jsou vybaveny pumpou s elektrickým pohonem, která umožní vyprázdnění bez ohledu na vybavenost příjemce. Probíhají pravidelné inspekce přepravní technologie, řidiči a obslužný personál jsou proškolováni ve výrobním závodě.

Zdroj: omegaservis.com

LKW Walter

Společnost LKW Walter provozuje kombinovanou přepravu, přičemž se optimálně a podle potřeby (v počátku nebo na závěr přepravního řetězce) kombinuje přeprava vlakem/lodí a silniční nákladní přeprava zboží. Společnost si formou charteru pronajímá pevné kapacity na námořních trajektech a vlacích (jednotlivé vagony i tzv. ucelené vlaky).

Postup při organizaci přepravy je následující:

Manažeři dopravy LKW Walter zajistí prvotní dopravu (Pre Carriage) do terminálu kombinované přepravy, a to pomocí kamionů, které řídí speciálně vyškolení řidiči. Celý návěs je poté vyzvednut na vlak nebo je naloděn. Zboží se nepřekládá. Nejdelší část celkové trasy tedy urazí návěs vlakem nebo trajektem kontinentální námořní přepravy. Z cílové železniční stanice nebo z cílového přístavu dojde ke koncovému doručení opět pomocí kamionů (On Carriage). Manažeři přepravy LKW Walter sledují pomocí GPS navigace přepravu po celou dobu, tedy od okamžiku vyzvednutí, až po doručení zásilky. Všechny fáze kombinované přepravy (informace o ceně, rezervace online a monitoring dopravy) vyřizuje LKW Walter digitálně.

Zdroj: https://www.lkw-walter.com/cz/cs/produkty-a-sluzby/kombinovana-doprava/kombinovana-doprava-funguje-takto

Amazon

Podíl železniční a námořní přepravy na logistických řešeních společnosti Amazon se zvýšil o 50 %. Nákladní automobily stále hrají důležitou roli v operacích na první a poslední míli; Amazon však tvrdí, že v blízké budoucnosti ještě více posílí řešení železniční a námořní přepravy.

Již v roce 2020 společnost hlásila impozantní 300procentní nárůst železniční přepravy po Evropě, který se v roce 2023 zvýšil o dalších 50 %. V současné době tvrdí, že v rámci Evropy využívá 100 železničních tratí. Růst je obrovský a dá se očekávat, že v budoucnosti se všechny zásilky Amazonu budou pohybovat po železnici nebo po moři, aby se dostaly do míst určení po celé Evropě.

Je však třeba také poznamenat, že Amazon jako tradiční internetový prodejce zaměřený na rychlou logistiku využívá k plnění této role ve velké míře silniční přepravu. V důsledku toho, i když se podíl železnice na jeho přepravních operacích skutečně neustále zvyšuje, má její celkový podíl stále prostor k růstu, což z této společnosti činí zákazníka s velkým potenciálem pro železniční a intermodální operátory.

Mezi železniční a multimodální logistické společnosti, se kterými Amazon v Evropě již spolupracuje, patří CargoBeamer, Mercitalia, VIIA a DFDS. Společnost má také smlouvy s námořními operátory Stena Line a Grimaldi.

Podle společnosti Amazon se většina jejích vnitroevropských zásilek týká malých a středních podniků, které jsou zdrojem 60 % tržeb platformy. K přepravě tohoto zboží se využívají intermodální jednotky, které lze snadno překládat mezi železnicí, silnicí a lodí.

Typická cesta zboží Amazonu probíhá mezi dvěma středisky plnění společnosti. Mezizastávky tvoří buď železnice nebo přístavní terminály, přičemž první/poslední míle se uskutečňují nákladním automobilem. V případě železnice se služby společnosti Amazon podobají ideálnímu dodavatelskému řetězci kombinované přepravy, kdy železnice překonává většinu vzdálenosti a kamionová přeprava zajišťuje pouze potřebnou flexibilitu při cestě na železniční terminál a zpět.

Zavádění takových řešení globálními společnostmi, jako je Amazon, je již nyní podporou pro železnici, zejména pokud jsou vyžadovány rychlé a flexibilní dodávky prostřednictvím kombinované přepravy. Nejdůležitější je však budoucí potenciál, který tyto společnosti pro evropskou železnici mají. Již nyní existují příklady poštovních společností, které své zásilky naloží do vlaků a přepraví je například na krátké a střední vzdálenosti. Růst podílu železnice na těchto operacích signalizuje, že se nákladní železniční přeprava může časem stát spolehlivým partnerem nejen pro cesty na dlouhé vzdálenosti.

Zdroj: UIRR - International Union for Road-Rail Combined Transport - Web News

Nestlé

Společnost Nestlé UK a Irsko dodala v srpnu roku 2023 společnosti Tesco první železniční kontejner svého druhu, který umožňuje dvojité stohování palet. Moderní železniční kontejner využívá mechanismus zvedání střechy, který umožňuje dvojité stohování výrobků od podlahy až ke stropu při plné kapacitě, než je střecha spuštěna pro přepravu. To znamená, že je snazší přepravit až dvojnásobné množství výrobků ve srovnání s jinými typy kontejnerů.

Podle skupiny Rail Delivery Group má každý nákladní vlak potenciál odvést ze silnic až 76 těžkých nákladních vozidel a jedna tuna výrobků přepravovaných po železnici vyprodukuje o 76 % méně emisí než při jízdě po silnici.

Poprvé se po železnici přepravovaly dvojitě stohované výrobky Purina z Hams Hall Distribution Park v hrabství North Warwickshire do distribučního centra Tesco Thurrock. Kontejner byl vyvíjen dva roky a jeho cílem je nyní zdokonalit jej pro budoucí možnosti dodávek touto metodou a přispět tak k ekologičtější distribuční strategii.

V roce 2022 společnost Nestlé oznámila své plány na zvýšení kapacity nákladní dopravy ve vlacích v rámci svého závazku snižovat dopad na životní prostředí.

Společnost Nestlé při návrhu a výrobě kontejneru spolupracovala se společností Bootle Containers a společností Marine Container Test Services. Zkoušky proběhly ve spolupráci se společnostmi Network Rail, Forth Ports, W H Malcolm Group a Direct Rail Services. Po úspěchu této zkušební přepravy bude nyní společnost Nestlé usilovat o vytvoření strategie pro rozšíření a zdokonalení možností dodávek zboží touto metodou.

Zdroj: UIRR - International Union for Road-Rail Combined Transport - Web News

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme nebo poskytneme doplňující informace.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

logo
logo
Financováno z účelové neinvestiční dotace na podporu rozvoje činnosti veřejné výzkumné instituce
v resortu dopravy Ministerstvem dopravy.

Copyright © 2024 Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.