Cílem kapitoly je podat základní informace o profilových kódech uváděných na přepravních jednotkách používaných v kombinované přepravě. V kapitole jsou vysvětleny kódové štítky, ILU kód, včetně postupu jeho získání a BIC kód.
Každá přepravní jednotka, která má být přepravována po železnici, musí být po technické stránce k tomu účelu připuštěna, tedy kodifikována. Výjimkou jsou v tomto směru námořní kontejnery označené prefixy podle normy ISO a vozidla používající systém doprovázené kombinované přepravy ROLA.
Výměnné nástavby a silniční intermodální návěsy musí být vybaveny kódovými štítky s profilovým kódem.
Kódový štítek osvědčuje přípustnost pro železniční přepravy a uvádí všechny důležité údaje pro provoz. Obsahuje profilový kód, délku a šířku, třídu pevnosti, výšku točnice silničního návěsu, kód kompatibility pro kapsové vozy.
Jednotlivé položky štítku výměnných nástaveb mají následující význam:
Příklad kodifikačního štítku silničního intermodálního návěsu, Zdroj: https://unece.org/fileadmin/DAM/trans/doc/2011/wp24/Pres03e.pdf
Jednotlivé položky štítku intermodálních návěsů mají následující význam:
Profilový kód na štítku nesmí být větší, než je kód železničních tratí, po kterých bude výměnná nástavba a silniční intermodální návěs přepravován.
Kodifikace výměnných nástaveb a silničních intermodálních návěsů a provozní značení kódovým štítkem je prováděno přímo výrobci.
ILU kód je mezinárodní identifikace vlastníka výměnných nástaveb a silničních intermodální návěsů. ILU kód je vydáván UIRR (Union Internationale des sociétes de transport combiné Rail – Route = Mezinárodní unie společností pro kombinovanou přepravu silnice – železnice).
Nové výměnné nástavby a silniční intermodální návěsy musí být označeny ILU kódem. Od července 2019 musí být všechny (i starší) intermodální přepravní jednotky vybaveny novými kódovými štítky.
Alternativně může být vlastník intermodální přepravní jednotky registrován jen u BIC tzv. BIC kód, jako v případě kontejnerů ISO řady 1 (poslední čtvrté místo kódu vlastníka bude U). Registrace u UIRR je však jednodušší a levnější. Registrace u BIC je vhodná především pro vlastníky kontejnerů ISO řady 1.
ILU kód se skládá z deseti pozic a poslední kontrolní číslice. Formát kódu je následující:
Kód vlastníka – sériové číslo – kontrolní číslice
Příklad: (NORD – 004324 – 7)
Příklad značení výměnné nástavby ILU kódem vlastníka SCDA 001194-7, pod ním je umístěný žlutý kodifikační štítek s technickými parametry nástavby včetně profilového kódu P390.
Výška písmen a číslic kódu vlastníka, sériového čísla a kontrolní číslice nesmí být menší než 100 mm. Všechny znaky musí mít úměrnou výšku a šířku. Musí být trvanlivé a provedené barvou kontrastující s povrchem ILU.
Značení ILU musí být alespoň na obou bočních stěnách a na střeše přepravní jednotky. Volitelně může být označení na přední a zadní čelní stěně.
Postup pro získání ILU kódu
Pro tuzemské vlastníky výměnných nástaveb a silničních intermodálních návěsů je vhodný dále popisovaný postup získání ILU kódu pro provoz v rámci kombinované přepravy.
Vlastníci výměnných nástaveb a silničních intermodálních návěsů mohou svůj ILU kód zaregistrovat na webových stránkách:www.ilu-code.eu.
Náklady na správu činí 250 € za přidělení ILU kódu a 100 € za obnovení databáze každého majitele v dvouletém cyklu.
Postup registrace ILU kódu je na webové stránce:www.ilu-code.eu/en/reserve-a-code.
Jazykové rozhraní je možné nastavit: angličtina, němčina, francouzština.
Rezervace ILU kódu se provádí ve třech krocích:
KROK 1 – PŘEDREGISTRACE
KROK 2 - VOLBA KÓDU ILU
S přihlašovacími údaji a heslem zadejte oblast zákazníků (Customer Area)
KROK 3 - PŘIDĚLENÍ KÓDU ILU
Po obdržení platby obdržíte potvrzení o platbě a certifikát ILU kódu.
Na webové stránce ilu-code.eu/en/stickers jsou rovněž informace o možnosti objednat nálepky s ILU kódy pro označení výměnných nástaveb a intermodálních silničních návěsů (značení je však možné provést individuálně).
BIC kód je mezinárodní identifikační označení ISO kontejnerů vydávané BIC (Bureau International des Containers et du Transport Intermodal = Mezinárodní úřad pro kontejnery). BIC kódy zajišťují unikátnost identifikace každého kontejneru.
BIC kód je uveden na všech stranách kontejneru. Pokud má kontejner pevnou střechu, pak je i na střeše a rovněž uvnitř kontejneru. Podrobnosti o značení kontejneru jsou v ČSN EN ISO 6346.
BIC kód se skládá z následujících údajů:
Vlastníci kontejneru (např. rejdařské společnosti) mohou podat žádost o přidělení BIC kódu na následující internetové stránce:bic-code.org/bic-codes/bic-code-application-form/
Ceník za udělení a obnovu BIC kódu je zveřejněn na webových stránkách BIC pro každý kalendářní rok. Cena závisí na typu členství a požadovaných službách.
Výměnné nástavby a silniční intermodální návěsy musí být vybaveny kódovými štítky. Profilový kód na štítku nesmí být větší, než jsou kódy všech tratí na trase vlaku. Kodifikace výměnných nástaveb a silničních intermodálních návěsů a provozní značení kódovým štítkem je prováděno přímo výrobci.
ILU kód je mezinárodní identifikace vlastníka výměnných nástaveb a silničních intermodální návěsů. Vlastníci výměnných nástaveb a silničních intermodálních návěsů mohou svůj ILU kód zaregistrovat na webových stránkách: ilu-code.eu
Následně mohou označit své výměnné nástavby a silniční intermodální návěsy ILU kódem.
BIC kód je mezinárodní identifikační označení ISO kontejnerů a registraci a značení provádí vlastník kontejnerů.
Kde je na přepravních jednotkách KD uvedený profilový kód?
Mohou být bez dalších opatření přepraveny na vlacích nedoprovázené kombinované přepravy také přepravní jednotky KD, které nemají štítek s profilovým kódem?
K čemu slouží ILU kód?
Rádi vám pomůžeme nebo poskytneme doplňující informace.