V jednotlivých terminálech kombinované přepravy se může administrativní a technologický postup související s překládkou lišit. Přesto lze tento proces do určité míry zobecnit a popsat technologický postup od objednání přepravy, přes podání zásilky k přepravě ve výchozím terminálu, až po převzetí zásilky v cílovém terminálu.
Součinnost silničního dopravce s operátorem vlaku a provozovatelem terminálu probíhá chronologicky v těchto krocích:
Rezervace místa
Pro zajištění a provedení přepravy je zapotřebí písemné objednávky. Rezervaci provádějí sami silniční dopravci on-line na webu operátora nebo prostřednictvím pracovníků operátora. Rezervace je zpracována a zanesena do informačního systému.
Odesílací příkaz
Zákazník (dopravce) musí v odesílacím příkazu uvést všechny údaje potřebné k uskutečnění přepravy a tento příkaz předat agentuře v terminálu. Oboustranným podpisem formuláře odesílacího příkazu vstupuje v platnost zasílatelská smlouva uzavíraná mezi silničním dopravcem a operátorem kombinované přepravy.
Kontrola před vjezdem do terminálu
Před vjezdem silničního vozidla do terminálu se provádí vstupní kontrola (Check-in). Při této kontrole se prohlíží stav přepravní jednotky, zda je v bezvadném technickém stavu schopném přepravy po železnici. Kontroluje se také označování nebezpečného zboží. Řidič obdrží jeden exemplář zápisu o provedené kontrole.
Nahlášení řidiče v agentuře
S vyplněným formulářem z kontroly Check-in se řidič hlásí u přepážky agentury operátora. Tam se ověří, zda je rezervace v odesílacím příkazu zadána v informačním systému a u nebezpečného zboží se kontroluje, zda jeho označení je v souladu s předepsaným značením. Po ověření všech dat řidič obdrží zpět jeden výtisk odesílacího příkazu.
Vjezd do terminálu
Po vyřízení všech formalit je řidiči dovolen vjezd do terminálu pod příslušnou jeřábovou dráhu nebo na konkrétně určené místo stání.
Překládka před odesláním vlaku
Před započetím překládky řidič uvolní zámky mezi podvozkem a přepravní jednotkou. U intermodálního návěsu musí řidič zvednout případnou boční ochranu. Během překládky se řidič z bezpečnostních důvodů nesmí zdržovat pod jeřábovou dráhou.
Potvrzení o převzetí
K převzetí zásilky v cílovém terminálu se řidič hlásí u přepážky agentury operátora. V cílovém terminálu je zásilka předána jen proti potvrzení o přijetí. Toto potvrzení vystavují pracovníci agentury podle údajů řidiče a obsahuje také zvláštnosti přepravní jednotky, jako jsou údaje o nebezpečném zboží, plombách a celní údaje. Jsou mu předány přiložené průvodní dokumenty. Prostřednictvím datové banky o řidičích se prověří, zda je řidič oprávněn zásilku převzít. Následuje vystavení potvrzení o převzetí, kterým se potvrzuje předání přepravní jednotky. Zároveň agentura vydá příkaz provozovateli terminálu k překládce. Po obdržení potvrzení o převzetí vjede řidič do určené jeřábové dráhy nebo na určenou pozici stání.
Překládka při převzetí
Dříve než může být výměnná nástavba, kontejner nebo tankový kontejner přeložen z vagónu, musí řidič dát do správné polohy čepy na podvozku a během samotné překládky musí stát mimo jeřábovou dráhu.
Překládky přepravních jednotek mezi silnicí a železnicí se provádějí v terminálech kombinované přepravy. Konkrétní provozní a cenové podmínky pro použití služeb terminálu stanovují provozovatelé terminálů. V kapitole je popsán technologický postup úkonů při odevzdání přepravní jednotky silničním dopravcem do terminálu i postup úkonů při jejím přebíraní v cílovém terminálu vlaku.
Jaký je postup silničního dopravce při objednání a rezervaci místa ve vlaku kombinované přepravy?
Jaký je postup řidiče v počátečním terminálu kombinované přepravy před odesláním vlaku?
Rádi vám pomůžeme nebo poskytneme doplňující informace.